Doc. MUDr. Martin Anders, Ph.D.

Doc. MUDr. Martin Anders, Ph.D. se věnuje výkonu pozice přednosty Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze a práci v předsednictvu České lékařské společnosti JEP, kde hájí zájmy oboru psychiatrie. Největší zájem směřuje do oblasti mezioborové medicíny, zejména do oblasti vzniku, detekce a léčby psychických poruch u různých typů tělesných onemocnění, především imunitně podmíněných. Je členem výboru Psychiatrické společnosti ČLS JEP a jejím bývalým předsedou. Po dobu více než 10 let byl vedoucím redaktorem oficiálního časopisu Psychiatrické společnosti ČLS JEP s více než stoletou historií „České a slovenské psychiatrie“.

Mgr et. Mgr. Gabriela Cabrnochová

Vystudovala Sociální a mediální komunikaci na Univerzitě Jana Amose Komenského v Praze a Aplikovanou psychoterapii na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Od roku 2009 působí jako lektorka tréninku komunikačních dovedností v soukromém sektoru.

Aktuálně je v supervizní části akreditovaného pětiletého výcviku Rodinné terapie, který pořádá organizace Anima terapie a věnuje se terapeutické práci.

Od roku 2022 je součástí Úsměvu mámy.

MUDr. Kateřina Cajthamlová

Lékařka – internistka, psychoterapeutka a popularizátorka zdravého životního stylu, v minulosti moderátorka TV pořadů Jste to, co jíte a DoktorKA, v současnosti přednášející pro různé odborné společnosti (ČLK, ČLnK, VŠE obor Management osobního rozvoje) a laiky (Universita 3.věku, pracovníci ve školství a další) a věnující se psychoterapii systemického směru.

www.cajthamlova.cz

Autorka fotografie: Lenka Hatašová

Mgr. Slavomír Farkaš

Rodinný a párový terapeut. Vystudoval Teologii (KTF UK) a v rámci celoživotního vzdělávání Speciální pedagogiku (PedF UK). Je v supervizní části pětiletého výcviku v integrativní rodinné terapii u Anima – terapie, z.ú. 

V rámci sociální služby rané péče v NAUTIS vede podpůrné skupiny pro rodiče dětí s poruchou autistického spektra. Působí jako Rodinný terapeut v terapeutické sekci organizace NAUTIS a v  Centru rodinné terapie Semiramis z.ú.
Soukromou praxi provozuje v Praze Holešovicích.

MUDr. Jan Hanka

Jsem psychiatr, aktuálně ordinuji ve své ambulanci na Praze 8. Mezi lety 2010-2014 jsem pracoval v Psychiatrickém centru Praha (PCP), po jeho transformaci na Národní ústav duševního zdraví v roce 2015 pak v NUDZ jako vedoucí lékař ambulance až do července 2023. Mezi roky 2011 – 2024 jsem pracoval jako asistent na Klinice psychiatrie a lékařské psychologie 3. lékařské fakulty UK v Praze. Od října 2023 ordinuji na plný úvazek ve své ambulanci v Praze 8 – Libni (https://praha-psychiatr.cz). K tomu mám menší úvazek jako psychiatr na klinice Adicare v Praze. Můj profesní zájem o péči o duševní zdraví u žen v období kolem těhotenství a porodu trvá již více než 12 let. Za tu dobu jsem sdílel radost z narození miminka s více než stovkou maminek. O tématu perinatální psychiatrie pravidelně přednáším na celostátních kongresech a seminářích, jsem spoluautorem několika recenzovaných odborných článků na toto téma. Dlouhodobě spolupracuji s Úsměvem mámy

MUDr. Antonín Kolek

Jsem psychiatr a psychoterapeut specializující se na kognitivně behaviorální terapii. V současnosti pracuji v ambulancích v Olomouci (Age Centrum Olomouc), Brně a Praze (Klinika Adicare), a na menší úvazek také na Psychiatrické klinice Fakultní nemocnice Olomouc, kde dokončuji postgraduální studium. Ve své praxi se věnuji široké škále psychických poruch a často pracuji s nastávajícími nebo čerstvými maminkami, které se potýkají s různými duševními obtížemi. Vnímám, že tato oblast duševního zdraví je stále do značné míry tabuizovaná, obklopena mnoha mýty a stigmaty, což bohužel snižuje ochotu žen vyhledat odbornou pomoc. Proto si velmi cením příležitosti sdílet své praktické klinické zkušenosti a pokusím se během své přednášky rozptýlit strach a obavy z vyhledání odborné pomoci psychiatrem.

Kateřina Krobová

Kateřina je mimo jiné dramaturgyní Centra dramaturgie dokumentární, publicistické a vzdělávací tvorby České televize. Se svými autory pracuje na projektech napříč tématy i žánry. Spolupracovala například na pořadu Protivný sprostý matky nebo na televizních dokumentech Znásilnění pod kůží, Továrna na psí prachy, Spojila nás smrt nebo Reprodukce 2.0.

V roce 2023 vydala společně s Lucií Macháčkovou knihu Protivný sprostý matky, která navazuje na úspěšný cyklus tematických rozhovorů České televize. Kniha otevírá témata o duševním zdraví rodin – především matek, a neuhýbá ani před tím, co na mateřství bolí.

MUDr. Jana Krzyžánková

Jsem atestovaná praktická lékařka a dvojnásobná maminka. Působila jsem jako peer konzultantka Úsměvu mámy a od roku 2023 tématiku psychiky maminek přednáším odborné veřejnosti (Wonca Europe Brusel, Horný Smokovec, Zlín – pro všeobecné praktické lékaře).  V posledních letech čelíme epidemii psychických nemocí. Jednou z příčin je dlouhodobě přehlížena psychika maminek. Bohužel jedna z pěti  maminek během těhotenství nebo do roku dítěte splní kritéria psychiatrické nemoci, ale pouze 1/4 z nich vyhledá specializovanou pomoc. Neléčená psychická nemoc negativně ovlivní psychické a fyzické zdraví nejen maminky, ale i jejího dítěte a celé rodiny! V současné době není a v dohledné době nebude dostatek psychiatrů. Některé zdánlivě “ psychické nemoci“, ale mají fyzickou příčinu. Praktičtí lékaři by je dokázali odlišit a většinu z nich vyřešit. Také by mohli vytipovat rizikové maminky, odeslat je včas na  psychoterapii, nebo i zaléčit léky první volby, kdyby  existoval screeningový program a měli k tomu doporučené postupy a státní podporu. Bohužel takto nám stále ještě uniká 75 % psychicky nemocných maminek, které skrytě trpí  a je zde riziko přenosu psychické nemoci do další generace.

Jarmila Kubáňková, Ph. D.

Telefonické krizové pomoci se věnuji od roku 2007. Od roku 2015 vedu organizaci Cesta z krize, která provozuje dvě telefonické krizové linky – Linku první psychické pomoci 116 123Linku pro rodinu a školu 116 000. Příležitostně lektoruji kurzy na téma minimalizace školní šikany, od r. 2017 spolupracuji s ČŠI při šetření stížností. Čas od času publikuji v časopisech Řízení školy. Mám za sebou mj. doktorské studium pedagogické psychologie a psychoterapeutický výcvik.

Klára Kuželová

Už skoro čtyři roky jsem maminkou úžasné cácorky. Na mateřství jsem se nesmírně těšila a po porodu dcerky jsem byla šťastná, jako nikdy. Nadšením jsem ale nemohla spát a po necelých 14 dnech od porodu jsem byla hospitalizovaná s poporodní psychózou. Hospitalizace v Covidu byla náročná, mnohem náročnější pak ale byla cesta zpátky k sobě.

Marta Lázničková

Jsem maminka dvou holčiček, zároveň učitelka na I. stupni ZŠ a v neposlední řadě žena činu. Vše, co mě v životě potkalo, mělo nějaký význam a posouvá mě dál. Můj život jede v rychlém tempu, bývám aktivní v různorodých činnostech, nikdy se moc nenudím (a když ano, hned si něco najdu :-)). Mám ráda všestrannost, a proto mi není cizí sport, výtvarné umění ani hudba a nemám ráda lenost, neupřímnost a lhostejnost. Za důležité považuji brát život s nadhledem a humorem … a zároveň i s respektem a vděkem. 

Oblíbené motto: „Dokud žiješ, uč se. Nečekej, že moudrost s sebou přinese stáří.“

MUDr. Kristýna Lešková

Lékařka specializující se na péči o ženy, aktivní peerka v organizaci Úsměv mámy, zdravotnický intervent a máma dvou dětí. Ve své praxi pracuji se ženami v různých životních situacích. Ve svém příspěvku bych se ráda zaměřila na porod jako komplexní proces plný hormonálních změn a na možnou korelaci mezi těmito změnami a vznikem duševních potíží.

Momentálně působím v neziskové organizaci Úsměv mámy jako koordinátorka poskytování psychické péče pro porodnice Agel (Přerov, Prostějov, Šternberk) a také jako peer konzultantka pro ženy, které cítí po porodu psychické obtíže. Dále působím jako dobrovolník pro teraputickou linku Sluchátko. Současně jsem studentkou nMgr. jednooborové psychologie a frekventantkou psychoterapeutického výcviku ve skupinové psychoanalytické psychoterapii v institutu IAPsA. Především a hlavně jsem ale obyčejná máma. Máma, která se rozhodla vzhledem ke svým životním zkušenostem, vědomostem a schopnostem, pomáhat i ostatním ženám na jejich životní cestě v těhotenství, perinatálním a postnatálním období.

Mgr. Katarína Pabištová

Jsem psycholožka a terapeutka s vlastní psychologickou praxí v Mladé Boleslavi, zároveň spolupracuji jako psycholožka s Gynekologicko-porodnickým oddělením Klaudiánovy nemocnice. K péči o maminky mě přivedly zkušenosti z FN Motol, kde jsem jako studentka psychologie spolupracovala na výzkumu, a později již jako psycholožka ve FN Motol, kde jsem konziliárně působila na Gynekologicko-porodnické klinice. 

Vystudovala jsem jednooborovou psychologii v Praze na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (se specializací na klinickou psychologii a psychologii zdraví). V rámci mého psychoterapeutického vzdělávání jsem ukončila dlouhodobý výcvik v Existenciální analýze a logoterapii SLEA (sebezkušenostní a klinickou část). Momentálně pracuji s klienty pod supervizí kolegů SLEA. 

Mám kořeny na východním Slovensku. Po dlouhých letech života, studia a práce v Praze, jsem se s rodinou rozhodla žít v Mladé Boleslavi. Svou vášeň pro obor psychologie ladím s péči o mé milované dětí. S tématem křehkosti mateřské psychiky jsem v kontaktu ve své každodennosti.

Kateřina Podlešáková

Jmenuji se Kateřina, ale všichni mi říkají Kačí. Jsem máma 2 malých Sosáků a jak se říká, že děti jsou našimi učiteli, tak v mém případě to platí stonásobně, neboť díky nim jsem se dostala na cestu svojí vlastní duše. Po prvním porodu se mi rozjela těžká poporodní deprese a byl to ten nejhorší stav, co jsem do té doby zažila – do doby, než jsem se zhroutila a skončila v krizovém centru s akutním syndromem vyhoření. Trvalo to dlouho a já nevěděla, jak z toho ven… Až pak jsem našla web Úsměvu Mámy a já pomalu začala nacházet cestu k lepším zítřkům.

Zanedlouho mi taky začalo docházet, že se o takových věcech skoro nemluví, neví a taky, že takových žen, jako jsem já, je spousta. A tak jsem se rozhodla, že o tom všem začnu otevřeně a bez obalu psát. A třeba ta moje otevřená zpověď nebude jen součástí mojí vnitřní terapie, ale pomůže i někomu dalšímu. 

A tak píšu. Z duše… o tom, o čem se nemluví.

Píšu na svém Instagramu pod svým účtem @Katemazoo a na profilu @_z_duse_ 

Nově jsem taky založila blog zduse.com a se svou spřízněnou duší sepisujeme ilustrovaný Manuál pro maminky, kam bychom rády zahrnuly všechno to, co my jsme nevěděly a ještě víc.

A pokud bych směla mít dalekosáhlé sny, ráda bych se věnovala pomoci ženám po porodu, protože v této oblasti jsou v ČR velké mezery a při tom je to velice křehké a zároveň velice zásadní období nejen pro novorozené děťátko, ale především pro maminku…Krom psaní je mou vášní jóga, příroda, hudba, tanec a esoterika.

Hana Rychnovská

Jsem HRistka, lektorka a konzultantka osobnostního rozvoje a máma. Máma, kterou začátek mateřství pěkně potrápil. Našla jsem odvahu s vámi sdílet, jak náročné chvíle jsem zažívala. Můžete očekávát příběh – Nemůžu, nevím, selhávám.

Alžběta Samková, DiS

Porodní asistentka s mnohaletou praxí. Pracovala v porodnicích v Brandýse nad Labem a v pražském Podolí. Nyní je součástí týmu FN Bulovka, který jako první v republice zavedl koncept péče nazvaný Centrum porodní asistence. Po celou dobu své praxe se snaží o ženy pečovat kontinuálně,  má zkušenosti z domácího porodnictví a komunitního prostředí. Několik let spolupracuje s Úsměvem mámy a spolu vede skupinu Já a můj porod.

Tereza Tara

Tereza Tara je filmová režisérka, autorka dokumentárních filmů, např.
Hormonální akvárium o vlivu antikoncepční pilulky na ženské tělo a přírodu 
nebo celovečerní dokument Let viny o osobní cestě k uzdravení těla a vztahů. 
Její nový televizní dokument Šestinedělí napospas (Česká televize) se věnuje 
poporodní péči a její (ne)dostupnosti pro ženy v ČR. 
Nejnovější filmový projekt Terezy Tary se týká duševního zdraví žen po porodu.

MUDr. Jiří Vejmelka

Vystudoval 2. LF UK a poté se jeden rok věnoval pracovnímu lékařství. Od roku 2011 působí na Interní klinice 3. LF UK a Fakultní Thomayerovy nemocnice. Věnuje se vnitřnímu lékařství a metabolické péči, podílí se na výuce mediků. Zabývá se zejména funkčními onemocněními trávicího traktu a problematikou střevní mikrobioty vč. možností jejího léčebného ovlivnění. Poukazuje na nutnost naši mikrobiotu chránit, pečovat o ni a rozvíjet ji. 

Je zakládajícím členem ČMS ČLS JEP, dosavadním členem výboru společnosti a členem redakční rady Mikrobio(m)novin https://www.mikrobiom-cms.cz/mikrobiomnoviny/ .

Podporuje edukační aktivity a organizuje sympozia a workshopy s mikrobiomovou tematikou. Publikuje v odborných časopisech, přednáší na odborných konferencích a kongresech. Věnuje se také osvětě laické veřejnosti a pacientů a jejich blízkých. Mezi jeho hlavní zájmy patří rodina, jazyky, hudba (hra na housle) a pohyb (běhání, turistika).

error: Obsah stránky je chráněn